Babky
2005

Babky - 2005

TÁBOR BABKY 2005

Liptovem zněla kulatá hanáčtina.

Logo_t__bora_Babky

Letní tábor jevíčských pionýrů v malebném podhůří Západních Tater Bobrovecké doliny. To je tradice, která sahá do roku 1960. Od té doby stále „Bobrovka“. Nebyl to však první stanový tábor, který zakladatel tradice František Továrek, pro jevíčské děti uspořádal. Ten první se jmenoval Jánošík a v roce 1953 se uskutečnil v Zázrivské dolině v Malé Fatře. Do táborů vesměs jezdily děti z Jevíčka a blízkého okolí a tak kulantní hanáčtina se mísila s měkkou liptovštinou. V některých lidových písních, které se dodnes na táborech zpívají, je to patrné. Např. „ Bobrovecký kostolíčok, kolem něho černý les“.

Letošní tábor se jmenoval Babky 1566. Je to název a nadmořská výška stejnojmenného kopce dominujícího Bobrovecké dolině. Program byl z těchto důvodů zaměřen zejména na horskou turistiku a poznávání okolí. Salaš, Sivý vrch, chata na Červenci, ústí Jalovecké doliny, prastará poustevnická jeskyně, Sokol a spousta dalších míst. Za ta léta se pod plátěnými celtami vystřídaly tisíce dětí. Zájem o tábor je stále, byť se dá vysledovat jakýsi úbytek školní mládeže. Měřítkem kvality tábora v tomto případě bývají slzy táborníků, jejichž proudy po příjezdovém loučení tečou. Stalo se tak i letos.

Počasí nám moc nepřálo, ale celá střední Evropa na tom nebyla lépe. Úřady nám vycházejí vstříc, ale musíme držet krok s měnící se legislativou. Vždyť jenom to, že se naše národy musely v roce 1993 rozdělit, aby se mohly v integrované Evropské unii v roce 2004 zase spojit, mluví za vše.

Když autobus s dětmi opouštěl „naši“ Bobroveckou dolinu, hřmělo krajem: „Jako z Babek ovce, vrátíme se do Bobrovce“. A co na to Bobrovec? Ano, přijeďte, již se těším!

Ing. Roman Muller, hlavní vedoucí tábora


brana-1709112856_thumb.jpg
19.03.2021

Ve 2021 nově.

Po mnoha peripetiích, se za výrazné pomoci lidí z ústředí Pionýra, podařilo...

07.01.2019

Předání PS Jevíčko

V polovině prosince minulého roku proběhlo za účasti vedení organizace Pionýr...