Liptov
2011

Liptov - 2011

Bobrovecká dolina 2011

logo_2011Již 51 roků navštěvují děti z Jevíčka a blízkého okolí Bobroveckou dolinu na Slovensku. Tradice letních táborů sahá až do roku 1953, kdy jevíčský učitel František Továrek položil základ tradici, která v regionu Malé Hané ale i v regionu Liptova nemá obdoby. V letošním roce byl o tábor značný zájem, přihlásilo se 52 táborníků. Nakonec sice odjelo jen 51 a 2 se v průběhu tábora museli vrátit domů.

Letošní tábor se jmenoval LIPTOV v duchu posledního ze čtyř táborových hesel: Slunci, horám, mládí, vlajce. Vlajka je totiž symbolika a tak i Liptov je symbolem pro naše táboření. Z knihy Z liptovské truhlice od autorů Petra Vrlíka a Petra Vítka jsme vybírali prastaré pověsti a postupně s nimi děti seznamovali. Stejně tak tematicky byla koncipována celotáborová hra. Její grafiku tvořila koláž z pohlednic středního Liptova.

Děti byly rozdělěny do 5 družin. Každá družina měla svého vedoucího a některá i instruktora. Přibližně každý den byla nejméně jedna hra do „celotáborovky“. Družiny tak podle bodového ohodnocení postupovali po jednotlivých metách do cíle. Tuto soutěživou formu jsme začali praktikovat již v roce 1982. Letošní celotáborovou hru vyhrála družina zelená s vedoucí Helenkou z Biskupic a instruktorem Fildou z Jevíčka. Zdravotní dozor zajišťoval opět Martin Bušek-vojenský zdravotník, který si po své poslední misi v afgánském Logaru přivezl pasteveckého psa Arnolda. Z malé kuličky vypiplal statného hlídače, který větřil nejen po cizích kolemjdoucích, ale v noci i po medvědech. Navíc absolvoval jak túru na Sivý vrch, tak i na Baníkov.

V letošním roce přibylo na táboře muzikantů a hudebních nástrojů a tak se zase „békalo“ o něco více. Výsledkem harmonického preludování je nová táborová písnička s názvem Zabíjačková. Ta charakterizuje předtáborovou činnost pro zajištění zásob, kterou má na starost Stanmont, společnost s vrčením omezeným. Jde o seskupení taťků. Z letošních 14 členů 13 táborem prošlo.

S pomocí moderních radarových technologií jsme plánovali horské túry s pěkným počasím.

Výstup na Babky zvládli kromě třech táborníků všichni. Skupinka zdatnějších ještě pokračovala na Sivý vrch. Za týden na to se 15 táborníků a vedoucích vypravilo na bájný Baníkov vysoký 2178 m.n.m. Mimo něj zdolali ještě Spálenou a Salatín, které mají také nad 2000 m.

Díky majiteli horského hotelu Mních jsme měli zázemí v jedné z alpínek bývalého tábora Mier.

Sloužila jak pro stavěcí četu, uložení mrazáku s masem tak i pro děti. Nakonec poslední noc, kdy byl tábor zbouraný, děti přespaly ve společenské místnosti tohoto zařízení. V letošním roce bylo počasí opravdu pestré. Když jsme přijeli 30.6. a začali tábor stavět, teplota klesla na 9°C a Tatry byly ze soboty na neděli pod sněhem. Děti vítal déšť, ale na výpravy do hor už bylo zase pěkně. Sluníčko začalo pracovat a tak jsme byli svědky i teplot přes 40°C. Jindy zase napadly kroupy a některé měly velikosti křepelčích vajec. Nejhorší však bylo, že nám pršelo poslední dva dny a tak celkem suchý inventář se změnil v mokrou a těžkou spleť věcí.

V sobotu po příjezdu jsme museli všechny celty roztáhnout v sokolovně, aby nezplesnivěly. Děkujeme za vstřícný přístup Radkovi Sedlákovi při sušení materiálu.

Pro přepravu dětí na tábor jsme požádali o pomoc SDH Jevíčko, kteří nám vyhověli. Touto cestou bychom chtěli poděkovat Karlovi Skácelovi, který všechny čtyři cesty odřídil. Pro zvýšení kultury stolování jsme v letošním roce pořídili 6 tzv. pivních setů, ke kterým si děti mohly pohodlně sednout. Ve firmě SVITAP jsme zakoupili díky grantové pomoci Města Jevíčka prostorný stan Svitava, do kterého se v době dešťů vlezl celý tábor. Byl to poslední stan, který se na táboře boural. Tábor navštívil i starosta Bobrovce Laco Sedlák.

Slzy v očích dětí po příjezdu do Jevíčka jsou známkou povedené akce. Fotodokumentace z letošního tábora je na stránkách www.jevicko.cz v kategorii fotogalerie. Příští rok bude tábor v termínu 3.-20.7.2012.

Chtěl bych poděkovat všem spolupracovníkům, kteří se zasadili o zdar tábora.

Ing. Roman Müller, hlavní vedoucí tábora a starosta Města Jevíčka

19.03.2021

Ve 2021 nově.

Po mnoha peripetiích, se za výrazné pomoci lidí z ústředí Pionýra, podařilo...

07.01.2019

Předání PS Jevíčko

V polovině prosince minulého roku proběhlo za účasti vedení organizace Pionýr...