Bobrdol
2010

Bobrdol - 2010

50 ROKŮ V BOBROVECKÉ DOLINĚ NA SLOVENSKU

V roce 1959 děti z Měšťanské školy v Jevíčku tábořili v Jánské dolině v Nízkých Tatrách. Hlavní vedoucí tábora František Továrek již během výstupů na blízké vrcholky hledal tábořiště na rok příští.

Při pohledu přes Liptov ho zaujala jakási bílá skvrna někde v Západních Tatrách. Domluvil se s profesorem Prudkým a do těchto míst se na jaře roku 1960 vypravili. Nějakým způsobem se dostali do obce Jalovec a polní cestou se vydali směrem do hor. Co změnilo jejich osu pochodu již dneska nikdo nepoví. Uhnuli prudce do leva, překročili říčku Jalovčanku a ocitli se v panenské Bobrovecké dolině. Na mírné vyvýšenině našli příhodnou loučku pro letní tábor Jasoň. Podle zápisu ve staré kronice museli navázat kontakt s místní samosprávou, zemědělci i armádou, kteří jim pak byli nápomocni. Ta bílá skvrna byl opuštěný vápencový lom, do kterého vedla jediná přístupová cesta do doliny. Ta spojovala tábor s civilizací. Dolina pana učitele natolik okouzlila, že pro další roky již nové místo nehledal. Spolu s panem učitelem Loubalem postavili prostornou dřevěnou boudu, do které se inventář ukládal a nemusel se vozit domů, jak to bylo roky předešlé. Začali se navazovat kontakty s důležitými lidmi pro povolení tábora, se sousedy, s ochranou přírody. Pionýr Jevíčko se postupně stal pojmem v podhůří Západních Tater. Je pojme i v současné době. Padesátiletou tradici na jednom místě se nepodařilo udržet ani Jaroslavu Foglarovi na tábořišti na říčce Belá pod Kriváňom.

Letošní tábor se nesl ve slavnostním duchu. Vydali jsme nové památeční pohlednice, pamětní list, vytvořili jsme si sadu vlastních diplomů s naši táborovou tématikou. Slavnostní táborový oheň se uskutečnil v sobotu 17.července. Pozvání přijal i syn zakladatele táborů také František se svou dcerou Romanou a dvěma vnuky, kteří žijí v Anglii. Na Moravu jezdí každé prázdniny na školu českého jazyka. Oba hovoří perfektně. Průběžně jsme dávali fotografie na internet a tak rodiče mohly sledovat táborové dění po jednotlivých dnech a tématech. I v letošním roce chodil do kontejneru na parkovišti medvěd, ale jen jednou jsme po něm uklízeli. Pak již byl kontejner zajištěn proti otevření. Tábor navštívil i Milan Ballo z ochrany přírody v Liptovském Mikuláši a dětem promítl úžasný film o životě medvědů, kamzíků, jelenů, vlků, … v Tiché a Koprové dolině.

Ing. Roman Muller, hlavní vedoucí tábora a starosta Města Jevíčka

pohlednice-2010-1405142520_thumb.jpg
19.03.2021

Ve 2021 nově.

Po mnoha peripetiích, se za výrazné pomoci lidí z ústředí Pionýra, podařilo...

07.01.2019

Předání PS Jevíčko

V polovině prosince minulého roku proběhlo za účasti vedení organizace Pionýr...